Glinka Rhassoul z Maroko zawiera wiele cennych minerałów, dlatego stosowana jest na twarz i ciało, jako maseczka i peeling oczyszczająco-odżywczy. Działa przeciwstarzeniowo i spłyca zmarszczki. Zalecana jest do cery trądzikowej, wrażliwej i naczynkowej. Dodatkowo, glinka marokańska, może spełniać funkcję naturalnego szamponu do włosów.
Glinka marokańska w kosmetyce
We wschodniej części Maroka, na skraju średniego Atlasu, występują złoża glinki, która od starożytności stosowana jest, przez mieszkańców Afryki Północnej i niektórych regionów Bliskiego Wschodu. Jej oryginalna nazwa Rhassoul pochodzi od czasownika „rassala”, co po arabsku znaczy „myć”. Doskonale sprawdza się bowiem w codziennej higienie i pielęgnacji ciała.
Ze względu na bogactwo minerałów, glinka marokańska Rhassoul coraz częściej stosowana jest w dermatologii i kosmetologii. Sprzedawana jest w postaci proszku lub płatków, a po wymieszaniu z wodą, przybiera postać gęstej masy „błotnej”. Można zrobić z niej odżywczą maskę na twarz, całe ciało lub włosy. Doskonale sprawdza się przy pielęgnacji skóry wrażliwej, skłonnej do alergii lub trądzikowej.
Przeczytaj także: Nowość Black Mask ™.
Jakie minerały?
Podstawowym budulcem glinki Rhassoul jest gliniasty minerał o nazwie stewensyt, który pod względem chemicznym składa się głównie z krzemianu magnezu. Jednak zawiera ona znacznie więcej mikroelementów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry:
- krzem uczestniczy w tworzeniu włókien kolagenu,
- magnez opóźnia procesy starzenia,
- żelazo, którego niedobór może wywoływać trądzik, wypryski, zaskórniki, bladość i ziemistość cery,
- wapń wzmacnia naturalną odporność i łagodzi podrażnienia skóry,
- potas zapobiega nadmiernemu wysuszaniu skóry i trądzikowi,
- sód, który odpowiada za napięcie i jędrność skóry, a jego niedobór przyczynia się do odwodnienia i uwidocznienia zmarszczek,
- selen usuwa toksyny,
- cynk zapobiega zakażeniom, łagodzi podrażnienia skóry, zmniejsza nadmierne wydzielanie sebum,
- inne (glin, miedź, lit, fosfor, molibden czy mangan).
Oczyszczanie
Glinka Rhassoul charakteryzuje się wyjątkową zdolnością absorpcji, a więc wiązania substancji, z którymi ma kontakt. Dlatego absorbuje, z powierzchni skóry, zanieczyszczenia i martwe komórki. Można stosować ją jako maseczki i okłady oczyszczająco-odżywcze, na twarz i ciało.
Peeling i kąpiele błotne
Peeling ciała z zastosowaniem Rhassoul nie tylko usuwa martwy naskórek, ale również wygładza i ujędrnia skórę. Dzięki dogłębnemu oczyszczeniu, czyni ją świeżą i odmłodzoną. Natomiast w walce z rozstępami i cellulitem, polecane są kąpiele błotne z zastosowaniem tej glinki.
Działa przeciwstarzeniowo
Glinka neutralizuje działanie wolnych rodników, zapobiegając przedwczesnemu starzeniu się skóry. Stymuluje regenerację tkanek i przywraca skórze naturalną równowagę. Zapobiega wysuszaniu się i łuszczeniu skóry. Poza tym wyrównuje koloryt, dodaje jej witalności i naturalnego blasku.
Spłyca zmarszczki
Właściwość ta determinowana jest wysoką zawartością krzemionki (58%). Krzem bierze udział w syntezie włókien kolagenowych, czyli podstawowego białka tkanki łącznej, które nadaje skórze elastyczność. Dlatego Rhassoul poprawia strukturę i jędrność skóry oraz wykazuje działanie wygładzające.
Przeczytaj także: Hydroface ™ na zmarszczki.
Cera trądzikowa
Glinka marokańska reguluje pracę gruczołów łojowych, normalizując wydzielanie sebum, a także absorbuje jego nadmiar. Tonizuje oraz hamuje nadmierne przetłuszczanie się skóry. Zamyka rozszerzone pory i zapobiega tworzeniu się zaskórników. Wspomaga łagodzenie objawów trądziku różowatego.
Cera problematyczna
Nie wywołuje stanów zapalnych, podrażnień, ani reakcji alergicznych. Dodatkowo posiada właściwości przeciwzapalne, odkażające i łagodzące, dzięki którym zwalcza zmiany skórne i przyśpiesza ich gojenie. Stosowana systematycznie wzmacnia naczynka krwionośne, uszczelniając je i zapobiegając ich pękaniu. W przypadku skóry naczynkowej, wraz z wodą, do glinki można dodać olejek różany.
Do włosów
Dzięki właściwościom pianotwórczym i odtłuszczającym oraz łagodnemu działaniu, glinka spełnia funkcję naturalnego szamponu. Usuwa z włosów i skóry głowy: tłuszcz wytwarzany przez gruczoły łojowe, substancje organiczne i mineralne pozostałe po odparowaniu potu, resztki keratyny powstałe wskutek łuszczenia skóry głowy, a także pozostałości produktów kosmetycznych, które były stosowane do układania i utrwalania fryzury. Sprawia, że włosy stają się błyszczące, miękkie i sprężyste.
Różne kolory
W marokosklep.com poza glinką Rhassoul w postaci płytek, która posiada certyfikat Ecocert lub w pudrze, możemy wybrać również inne w postaci pudru tj.:
- Czerwoną. Swój kolor zawdzięcza obecności tlenku miedzi i żelaza. Delikatnie barwi skórę, a jej długotrwałe stosowanie powoduje efekt subtelnej opalenizny. Polecana jest do cery tłustej i mieszanej, a zarazem wrażliwej i skłonnej do zmian alergicznych.
- Białą. Nazywana jest kaolinem lub glinką porcelanową. To najbardziej delikatna z glinek, dlatego może być stosowana do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej, alergicznej i podrażnionej.
- Zieloną. Swój kolor zawdzięcza obecności jonów żelaza dwuwartościowego (Fe2+). Polecana jest dla skóry tłustej i trądzikowej.
Sposób użycia
- W przypadku glinki w płytkach, moczymy je w wodzie (najlepsza woda mineralna), czekamy 20-30 min, aż się rozmoczą. Natomiast glinkę w pudrze po prostu mieszamy z wodą, aż do uzyskania gęstej konsystencji.
- Nakładamy maseczkę na oczyszczoną skórę (twarz lub ciało) na 10-15 minut.
- Następnie spłukujemy wodą.
Link do glinek marokańskich http://marokosklep.com/glinki_marokanskie,137,0.html.
Stosuję naturalne glinki od niedawna , robię z nich własne maseczki i jestem zachwycona