Domowe sposoby leczenia trądziku

Domowe sposoby leczenia trądziku


Powszechnie utarło się, że trądzik to schorzenie wieku nastoletniego, kojarzone głównie z młodymi dziewczynami załamanymi stanem swojej cery. Obraz ten jest uproszczony, gdyż jak się okazuje trądzik jest problemem także wielu dorosłych. Przyczyny tego stanu mogą mieć różne podłoża. Zmiany hormonalne w organizmie, niewłaściwa dieta, czy stres są jednymi z wielu przyczyn trądziku u dorosłych. W tym miejscu nasuwa się pytanie, jak radzić sobie z niechcianymi wypryskami, nie wydając na to kroci?

Czym jest trądzik?

Trądzik jest jednym z najczęściej diagnozowanych chorób dermatologicznych. Tej przewlekłej chorobie aparatu włosowo-łojowego, zazwyczaj towarzyszy łojotok, czyli wzmożone wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe na skórę. Trądzik charakteryzuje się występowaniem licznych zaskórników, grudek, krost, guzków, pseudocyst i torbieli ropnych w okolicach twarzy i pleców. Jak wynika z badań przypadłość ta dotyka aż 85% chłopców i 80% dziewcząt w wieku dojrzewania. W okresie tym zmienia się nie tylko ciało młodego człowieka, ale również jego psychika. Dlatego też dla wielu trądzik jest ogromnym kompleksem, który negatywnie wpływa na kondycje mentalną dojrzewającej osoby. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych najważniejsze jest rozpoznanie lekarskie. Specjalista dermatolog po konsultacji dobierze stosowną do konkretnej osoby terapię, która zwalczy niechciane dolegliwości skórne. Oczywiście istnieją domowe sposoby i nawyki, które z pewnością wspomogą skuteczność leczenia.

Domowe sposoby leczenia trądziku

Wiesz co jesz

Zmiana nawyków żywieniowych to podstawa skutecznego leczenia dermatologicznego. Na pewno wielokrotnie zdarzyło Ci się zauważyć niespodziewany wyprysk po zjedzenia fast fooda, czy innego przysmaku z chemicznym składem. Nie jest to nic zaskakującego, gdyż nie od dziś wiadomo, że pokarm jaki przyjmujemy ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, także skóry. Źle dobrana dieta dla osób z trądzikiem sprawia, że gruczoły łojowe produkują nadmierną ilość sebum, co w konsekwencji niebagatelnie wpływa na jakość naszej cery. W przypadku cery ze skłonnościami do trądziku konieczne jest unikanie wszelkiej chemii w pokarmach. Konserwanty, wzmacniacze smaków, emulgatory czy barwniki trafiają zdecydowanie na czarną listę żywieniową. Alkohol, słone przekąski i napoje gazowane również nie są przewidziane w prawidłowym jadłospisie. Na co zatem osoba z cerą trądzikową może sobie pozwolić? Zdecydowane tak mówimy lekkostrawnym, naturalnym produktom. Świeże warzywa i owoce to doskonałe źródło witamin i minerałów, które wpływają na zdrowie naszej skóry. Zalecane są również ryby, owoce morza czy wątróbka zawierające cynk regulujący pracę gruczołów łojowych. Zbawienne okazać mogą się również orzechy, rośliny strączkowe, kasze i pełnoziarniste pieczywo, które swoimi składnikami łagodzą objawy trądziku i oczyszczają organizm z toksyn.

Przeczytaj takżę: Suplement diety na trądzik Zinamax.

Domowe spa

Która kobieta nie marzy o relaksacyjnej sesji w spa, która jednocześnie podziała na zewnętrzne piękno i kondycję duchową. Własnoręcznie wykonane maseczki to nie tylko świetny pomysł na domowy relaks, ale również na walkę z trądzikiem. Tego typu pielęgnacja powinna opierać się na naturalnych składnikach, a stosować ją można nawet 3 razy w tygodniu. Pierwszą z propozycji jest maska z awokado i jogurtu naturalnego. Połączenie tych składników nawilża, oczyszcza pory i łagodzi stany zapalne skóry. Awokado pełne jest witamin i minerałów, zaś jogurt naturalny zawiera kwas mlekowy, który skutecznie odbudowuje pH skóry. Świetnym połączeniem dla walki z trądzikiem będą też płatki owsiane i miód. Nie jest faktem powszechnie znanym, że ten złoty płyn ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Zawiera także witaminę A, B i C. Płatki owsiane tylko spotęgują działanie domowego kosmetyku. Maseczki należy nakładać na oczyszczoną skórę twarzy na około 10-15 minut, a następnie zmyć ciepłą wodą. Potem pozostaje tylko czekać na efekty kuracji.

Unikaj słońca

W letnie, słoneczne dni nasze ciało, aż prosi się o ciepłe promienie i piękną opaleniznę. Niestety dla cery trądzikowej słońce jest prawdziwym wrogiem. Promienie słoneczne szkodzą naszej skórze z wielu względów. Po pierwsze są przyczyną niebezpiecznych nowotworów skórnych, które w konsekwencji mogą doprowadzić do śmierci. Przyspieszają też starzenie się, jednak negatywny rezultat dla osoby z trądzikiem jest zupełnie inny. Słońce wysusza skórę, która w następstwie zaczyna „bronić się” wydzielając jeszcze więcej łoju. Oczywiście osoba z trądzikiem nie musi rezygnować ze słońca całkowicie, po prostu zawsze należy troszczyć się o twarz nakładając krem z filtrem, który ochroni skórę przed kolejnymi „niechcianymi gośćmi”.

Przeczytaj także: Opisy suplementów diety na trądzik.

Naturalne kosmetyki

Obecnie coraz więcej marek kosmetycznych stawia na produkty ekologiczne, naturalne i wegańskie. Jest to oczywiście droga godna pochwały, jednak jak wszystko ma swój mankament, jakim są ceny. Często naturalne kosmetyki wiążą się z wyższą ceną przez „prestiż” produktu. Oczywiście znaleźć można też cenowe perełki, jednak nie zmienia to faktu, że nie są to artykuły dostosowane do portfela każdego. Nic więc straconego, gdyż kosmetyki możemy tworzyć sami, również te dostosowane do cery trądzikowej. Doskonale sprawdzą się do tego napary ziołowe. Napary są tanią i skuteczną metodą walki z trądzikiem, a do tego ich wykonanie jest banalnie proste. Wystarczą zioła np. bratki ze skrzypem czy pokrzywą zalane wodą. Tak przygotowaną miksturę można pić lub przemywać nią twarz z cerą skłonną do trądziku. Ciekawą alternatywa są także ziołowe parówki, które wnikają do warstw skóry otwierając pory i zmniejszając produkcję sebum. W składzie parówek pojawić może się rumianek, mięta, skrzyp czy pączki sosny.

Trądzik to wstydliwe schorzenie, z którym możemy walczyć domowymi sposobami. Podstawą do terapii jednak jest wizyta u specjalisty, który oceni przypadłość i wdroży leczenie. Przedstawione domowe sposoby walki z trądzikiem możemy nazwać kuracją wspierającą, która w połączeniu z profesjonalną diagnozą pozwoli pozbyć się uciążliwego problemu.


Przypisy

  1. lek. Luiza Marek, Trądzik.
  2. La Roche Posay, Co jeść a czego unikać, aby pozbyć się trądziku?
  3. Wings of quality, Maseczki na trądzik. Domowe maseczki na pryszcze i wągry.
  4. Agata Nowicka, Konsultacja: Małgorzata Szewko- Starczewska, dermatolog, 8 sposobów, by wygrać z trądzikiem.

Udostępnij ten artykuł na:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.